1954 ΕΛΒΕΤΙΑ

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2012 09:47

germany

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

1ος Όμιλος 2ος Όμιλος 

ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΜΕΞΙΚΟ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ

ΓΑΛΛΙΑ-ΜΕΞΙΚΟ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-Ν.ΚΟΡΕΑ

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-Δ.ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΤΟΥΡΚΙΑ-Ν.ΚΟΡΕΑ

Δ.ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ(Μπαράζ)

3ος Όμιλος 4ος Όμιλος 

ΑΥΣΤΡΙΑ-ΣΚΩΤΙΑ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΑ

ΑΥΣΤΡΙΑ-ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΑ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΣΚΩΤΙΑ

ΑΓΓΛΙΑ-ΒΛΓΙΟ

ΕΛΒΕΤΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ

ΑΓΓΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ

ΙΤΑΛΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ

ΕΛΒΕΤΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ(Μπαράζ)

 

 

ΠΡΟΗΜΗΤΕΛΙΚΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ 

ΑΥΣΤΡΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΑΓΓΛΙΑ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Δ.ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Δ.ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ 

ΑΥΣΤΡΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Δ.ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ


1ος ΟΜΙΛΟΣ


16-6-1954, Λοζάνη (Λα Ποντέζ)

ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 1-0 (1-0)

ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ: Μπεάρα, Στάνκοβιτς, Κρνκόβιτς,Τσαϊκόφσκι, Χόρβατ, Μπόσκοφ, Μιλουτίνοβιτς, Μπόμπεκ, Μίμιτς, Βούκας, Ζέμπεκ.

ΓΑΛΛΙΑ: Ρεμετέ, Τζανεσί, Κελμπέλ, Μαρσέλ, Ζονκέ,Πενβέρν, Κοπά, Γκλοβάκι, Στράπε, Ντερέντρ, Βενσέν.

Προπονητής: Μπαρό.

Διαιτητής: Γκρίφιθς (Ουαλλία).

Σκόρερ: Μιλουτίνοβιτς 15.


16-6-1954, Γενεύη (Λε Σαρμίγ)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ 5-0 (4-0)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Καστίγιο, Ντιάλμα Σάντος, Νίλτον Σάντος, Πινέιρο, Μπρανταοζίνιο, Μπάουερ, Χουλίνιο, Ντιντί, Μπαλτάζαρ, Πίνγκα, Ροντρίγκεζ.

ΜΕΞΙΚΟ: Μότα, Λόπεζ, Γκόμεζ, Ρόμο, Καρντένας, Αβάλος, Τόρες, Ναράνχο, Λαμαντρίντ, Μπάλκαζαρ, Αρεγιάνο.

Διαιτητής: Γουίσλινγκ (Ελβετία)

Σκόρερ: Μπαλτάζαρ 23, Ντιντί 30, Πίνγκα 34, 43,Χουλίνιο 69.


19-6-1954, Λοζάνη (Λα Ποντέζ)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ 1-1 στην παράταση (0-0,1-1)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Καστίγιο, Ντιάλμα Σάντος, Νίλτον Σάντος, Μπρανταοζίνιο, Πινέιρο, Μπάουερ, Χουλίνιο, Ντιντί. Μπαλτάζαρ, Πίνγκα, Ροντρίγκεζ.

ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ: Μπεάρα, Στάνκοβιτς, Κρνκόβιτς, Τσαϊκόφσκι, Χόρβατ, Μπόσκοφ, Μιλουτίνοβιτς, Μπόμπεκ, Μίμιτς, Βούκας, Ζέμπεκ. Διαιτητής: Φόλτλες (Σκωτία). Σκόρερ: Ζέμπεκ (Γ) 48, Ντιντί (Β) 69.


19-6-1954, Γενεύη (Λε Σαρμίγ)

ΓΑΛΛΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ 3-2 (1-0)

ΓΑΛΛΙΑ: Ρεμετέ, Τζανεσί, Μάρς, Μαρσέλ, Κελμπέλ, Κοπά, Μαχγιούνγκ, Ντερέντρ, Στραπέ, Μπεν Τιφούρ,Βενσέν.

ΜΕΞΙΚΟ: Καρμπαχάλ, Λόπεζ, Ρόμο, Καρντένας, Αβά­λος, Μαρτίνεζ, Τόρες, Ναράνχο, Λαμαντρίντ, Μπάλκα­ζαρ, Αρεγιάνο.

Διαιτητής: Ασένσι (Ισπανία).

Σκόρερ: Βενσέν (Γ) 19, Καρντένας (Μ) 49 αυτογκόλ, Λαμαντρίντ (Μ) 54, Μπάλκαζαρ (Μ) 85, Κοπά (Γ) 88 πεν.



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β.  ΤΕΡΜΑΤΑ 

Βραζιλία

Γιουγκοσλαβία

Γαλλία

Μεξικό

3

3

2

0

6-1

2-1

3-3

2-8



2ος ΟΜΙΛΟΣ


17-6-1954, Ζυρίχη

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - Ν.ΚΟΡΕΑ 9-0 (4-0)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκρόζιτς, Μπουτζάνσκι, Λάντος, Μπόζσικ, Λόραντ, Στζότζκα, Μπουντάι, Κόκσιτς, Παλότας, Πού­σκας, Κζίσμπορ.

Προπονητής: Σέμπεσζ.

Ν. ΚΟΡΕΑ: Ντουκ-Γιούνγκ Χονγκ, Κίου-Γιόνγκ Παρκ, Γιάε-Σουνγκ Παρκ, Τσανγκ-Τζι Κανγκ, Μπγιούνγκ-Ντάε Μιν, Γιάνγκ-Κουένγκ Τσου, Ναμ-Σινγκ Τσουνγκ, Νακ- Γουν Σουνγκ, Τζουνγκ-Μι Τσόι, Σανγκ-Γκβουν Γου, Ιλ- Καπ Παρκ.

Διαιτητής: Βιντσέντι (Γαλλία).

Σκόρερ: Πούσκας 12, Λάντος 18, Κόκσιτς 24, 36, 50, Κζίσμπορ 59, Παλότας 75, 83, Πούσκας 89.


17-6-1954, Βέρνη (Γουάνκντορφ)

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ 4-1 (1-1)

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τούρεκ, Λάμπαντ, Κολμέγιερ, Έκελ. Πόσιπαλ, Μάι, Κλοντ, Μόρλοκ, Ο. Βάλτερ, Φ. Βάλτερ, Σάφερ.

Προπονητής: Χερμπέργκερ·

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τουργκάι, Ριντβάν, Μπασρί, Μουσταφά, Τσετίν, Ρόμπερ, Έρολ, Σουάτ, Φεριντούν, Μπούρχαν, Λέφτερ.

Διαιτητής: Ντα Κόστα (Πορτογαλία).

Σκόρερ: Σουάτ (Τ) 2, Σάφερ (ΔΓ) 14, Κλοντ (ΔΓ) 52, Ο. Βάλτερ (ΔΓ) 60, Μόρλοκ (ΔΓ) 81.


20-6-1954, Βασιλεία (Σεντ Ζακόμπ)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - Δ.ΓΕΡΜΑΝΙΑ 8-3 (3-1)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκρόζιτς, Μπουτζάνσκι, Λάντος, Μπόζσικ, Λόραντ, Ζακαρίας, Τοτ I, Κόκσιτς, Χιντεγκούτι, Πού­σκας, Κζίσμπορ.

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Κβιατκόβσκι, Μπάουερ, Κολμέγιερ, Πόσιπαλ, Λιέμπριχ, Μέμπους, Ραν, Έκελ, Φ. Βάλτερ, Πφαφ, Χέρμαν.

Διαιτητής: Λινγκ (Αγγλία).

Σκόρερ: Κόκσιτς (Ο) 3, Πούσκας (Ο) 17, Κόκσιτς (Ο) 21, Πφαφ (ΔΓ) 25, Χιντεγκούτι (Ο) 50, 54, Κόκσιτς (Ο) 67, Τοτ I (Ο) 73, Ραν (ΔΓ) 77, Κόκσιτς (Ο) 78, Χέρμαν (ΔΓ) 81.


20-6-1954, Γενεύη (Λε Σαρμίγ)

ΤΟΥΡΚΙΑ - Ν.ΚΟΡΕΑ 7-0 (4-0)

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τουργκάι, Ριντβάν, Μπασρί, Μουσταφά, Τσετίν, Ρόμπερ, Έρολ, Σουάτ, Νεκμί, Μπούρχαν, Λέ­φτερ.

Ν. ΚΟΡΕΑ: Ντουκ-Γιούνγκ Χονγκ, Κίου-Γιόνγκ Παρκ, Γκι-Τσου Λι, Τσανγκ-Τζι Κανγκ, Τσ. Χ. Χαν, Γι-Σουνγκ Κιμ, Σου-Ναμ Λι, Γιούνγκ-Μι Τσόι, Γιόνγκ-Καπ Λι, Σανγκ-Γκβουν Γου, Νακ-Γουν Σουνγκ.

Διαιτητής: Μαρίνο (Ουρουγουάη).

Σκόρερ: Σουάτ 10, Λέφτερ 24, Σουάτ 30, Μπούρχαν 37, 64, 70, Έρολ 76.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β.  ΤΕΡΜΑΤΑ 

Ουγγαρία

Τουρκία

Δ.Γερμανία

Ν. Κορέα

4

2

2

0

17-3

8-4

7-9

0-16


Αγώνας μπαράζ

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ 7-2 (3-1)

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τούρεκ, Λάμπαντ, Μπάουερ, Έκελ, Πόσιπαλ, Μάι, Κλοντ, Μόρλοκ, Ο. Βάλτερ, Φ. Βάλτερ, Σάφερ.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Σουκρού, Ρίντβαν, Μπασρί, Νάτσι, Τσετίν, Ρόμπερ, Έρολ, Λέφτερ, Νεκμί, Μουσταφά, Κοσκούν.

Διαιτητής: Βενσεντί (Γαλλία).

Σκόρερ: Ο. Βάλτερ (ΔΓ) 1, Σάφερ (ΔΓ) 12, Μουσταφά (Τ) 21, Μόρλοκ (ΔΓ) 30, 60, Φ. Βάλτερ (ΔΓ) 62, Μόρλοκ (ΔΓ) 77, Σάφερ (ΔΓ) 79, Λέφτερ (Τ) 82.

* Στον επόμενο γύρο προκρίθηκε η Γερμανία.



3ος ΟΜΙΛΟΣ


16-6-1954, Ζυρίχη

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΣΚΩΤΙΑ 1-0(1 -0)

ΑΥΣΤΡΙΑ: Σμίεντ, Χάναπι, Χάπελ, Μπάρσκαντ, Οκβιρκ, Κόλερ, Σκλέγκερ, Ντιντστ, Προμπστ, Κόρνερ II.

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρτιν, Κούνινγκαμ, Ερντ, Ντόκερτι, Ντέβιντσον, Κόβι, Μακ Κένζι, Φέρνιε, Μόκαν, Μπράουν, Ορμοντ.

Διαιτητής: Φράνκεν (Βέλγιο).

Σκόρερ: Προμπστ 33.


16-6-1954, Βέρνη (Βάνκντορφ)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΑ 2-0 (0-0)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μάρσπολι, Σανταμαρία, Μαρτίνεζ, Αντράντε, Βαρέλα, Κρουζ, Αμπάντι, Αμπρόις, Μίγκουεζ, Σκιαφίνο, Μπόργκες. Προπονητής: Λόπεζ.

ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ράιμαν, Σάφρανεκ, Νόβακ, Τρνκα, Χλέντικ, Χερτλ, Χλάβατσεκ, Έμελε, Κάτσανι, Πάζικι, Κράους.

Διαιτητής: Έλις (Αγγλία).

Σκόρερ: Μίγκουεζ 69, Σκιαφίνο 82.


19-6-1954, Ζυρίχη

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΑ 5-0 (4-0)

ΑΥΣΤΡΙΑ: Σμίεντ, Χάναπι, Μπάρσκαντ, Όκβιρκ, Χάπελ, Κόλερ, Κόρνερ I, Βάγκνερ, Στόγιασπαλ, Προμπστ, Κόρνερ II.

ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΑ: Στάκο, Σάφρανεκ, Νόβακ, Τρνκα, Πλούσκαλ, Χερτλ, Χλάβατσεκ, Έμελε, Κάτσανι, Παζίκι, Κράους.

Διαιτητής: Στεφάνοβικ (Γιουγκοσλαβία).

Σκόρερ: Στόγιασπαλ 3, Προμπστ 4, 21, 24, Στόγια­σπαλ 65.


19-6-1954. Βασιλεία (Σεντ Ζακόμπ)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΚΩΤΙΑ 7-0 (2-0)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μάσπολι, Σανταμαρία. Μαρτίνεζ, Αντράντε, Βαρέλα, Κρουζ, Αμπάντι, Αμπρόις, Μίγκου­εζ, Σκιαφίνο, Μπόργκες.

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρτιν, Κούνινγκαμ, Ερντ, Ντόκερτι, Ντέβιντσον, Κόουι, Μακ Κένζι, Φέρνιε, Μόκαν, Μπράουν, Όρμοντ.

Διαιτητής: Ορλαντίνι (Ιταλία).

Σκόρερ: Μπόργκες 17, Μίγκουεζ 30, Μπόργκες 47, Αμπάντι 54, Μίγκουεζ 57, Μπόργκες 83, Αμπάντι 85.



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β.  ΤΕΡΜΑΤΑ 

Ουρουγουάη

Αυστρία

Τσεχοσλοβακία

Σκωτία

4

4

0

0

9-0

6-0

0-7

0-8



4ος όμιλος


17-6-1954, Βασιλεία (Σεντ Ζακόμπ)

ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 4-4 (στην παράταση) (2-1, 3-3)

ΑΓΓΛΙΑ: Μέρικ, Στάνιφορθ, Μπερν, Μπράιτ, Όουεν, Ντίκινσον, Μάτθιους, Μπρόαντις, Λόφτχαους, Τέιλορ, Φίνεϊ.

Προπονητής: Γουϊντερμπότομ.

ΒΕΛΓΙΟ: Γκέρνεϊ, Ντράις, Βαν Μπραντ, Χούισμανς, Καρέ, Μίες, Π. Βάντενμπος, Χουφ, Κόπενς, Ανούλ, Μέρμανς.

Διαιτητής: Σμέτζερ (Δ. Γερμανία).

Σκόρερ: Ανούλ (Β) 5, Μπρόντις (Α) 26, Λόφτχαους (Α) 36, Μπρόντις (Α) 63, Ανούλ (Β) 71, Κόπενς (Β) 78, Λόφτχαους (Α) 91, Ντίκινσον (Α) 94 αυτ.


17-6-1954, Λοζάνη (Λα Παντέζ)

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ 2-1(1-1)

ΕΛΒΕΤΙΑ: Παρλιέ, Νεουρί, Μποκουέ, Κερνέν, Φλάκιγκερ, Κάσαλι, Μπαλαμέν, Βονλαντέν, Ούγκι II, Μέιρ, Φατόν.

Προπονητής: Ράπαν.

ΙΤΑΛΙΑ: Γκέτσι, Βινσέντσι, Τζακομάτσι, Νέρι, Τονιόν, Νέστι, Μουτσινέλλι, Μπονιπέρτι, Γκάλλι, Παντολφίνι, Λορέντσι.

Προπονητής: Λάγιος Κζέιζλερ.

Διαιτητής: Βιάνα (Βραζιλία).

Σκόρερς: Μπάλαμαν (Ε) 17, Μπονιπέρτι (I) 44, Ούγκι II (Ε) 78.


20-6-1954, Βέρνη (Βάνκντορφ)

ΑΓΓΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ 2-0 (1-0)

ΑΓΓΛΙΑ: Μέρικ, Στάνιφορθ, Μπερν, Μακ Γκάρι, Μπράιτ, Ντίκινσον, Φίνεϊ, Μπρόαντις, Τέιλορ, Γουίλσοου, Μούλεν.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Παρλιέ, Νεουρί, Μποκουέ, Κερνέν, Έγκιμαν, Μπίκλερ, Αντενέν, Βονλαντέν, Μέιρ, Μπαλαμέν, Φατόν.

Διαιτητής: Ζσολτ (Ουγγαρία).

Σκόρερ: Μούλεν 43, Γουίλσοου 69.


20-6-1954, Λουγκάνο (Κομουνάλε)

ΙΤΑΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 4-1(1-0)

ΙΤΑΛΙΑ: Γκέτζι, Μανίνι, Τζακομάτσι, Νέρι, Τονιόν, Νέ­στι, Λορέντσι, Παντολφίνι, Γκάλλι, Καπέλλο, Φρινιάνι.

ΒΕΛΓΙΟ: Γκέρνεϊ, Ντράις, Βαν Μπραντ, Χούισμανς, Καρέ, Μίες, Μέρμανς, Η. Βάντενμπος, Κόπενς, Ανούλ, Π. Βάντενμπος.

Διαιτητής: Στέινερ (Αυστρία).

Σκόρερ: Παντολφίνι (I) 40, Γκάλι (I) 48, Φρινιάνι (I) 58, Λορέντσι (I) 58, Ανούλ (Β) 81.



ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β.  ΤΕΡΜΑΤΑ 

Αγγλία

Ιταλία

Ελβετία

Βέλγιο

3

2

2

1

6-4

5-3

2-3

5-8



Αγώνας μπαράζ


23-6-1954, Βασιλεία (Σεντ Ζακόμπ)

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ 4-1 (1-0)

ΕΛΒΕΤΙΑ: Παρλιέ, Μποκουέ, Νεουρί, Κερνέν, Εγκιμαν, Κασαλί, Αντενέν, Φλάκιγκερ, Βονλαντέν, Ούγκι II, Μπαλαμέν, Φατόν.

ΙΤΑΛΙΑ: Βιόλα, Μαννίνι, Τζακομάτσι, Νέρι, Τονιόν, Νέ­στι, Μουτσινέλλι, Παντολφίνι, Λορέντσι, Σεκκάτο, Φρι­νιάνι.

Διαιτητής: Γκρίφιθς (Ουαλλία).

Σκόρερ: Ούγκι II (Ε) 14, Μπάλαμεν (Ε) 48, Νέστι (I) 67, Ούγκι II (Ε) 85, Φάτον (Ε) 90.

 

* Στον επόμενο γύρο προκρίθηκε η Ελβετία


ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ


26-6-1954, Λοζάνη (Λα Παντέζ)

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ 7-5 (5-4)
ΑΥΣΤΡΙΑ: Σμίεντ, Χάναπι, Χάπελ, Μπάρσκαντ, Όκβιρκ, Κόλερ, Κόρνερ I, Βάγκνερ, Στόγιασπαλ, Προμπστ, Κόρνερ II.
ΕΛΒΕΤΙΑ: Παρλιέ, Νεουρί, Μποκουέ, Κερνέν, Έγκιμαν, Κάσαλι, Αντενέν, Βονλαντέν, Ούγκι II, Μπαλαμέν, Φατόν.
Διαιτητής: Φόλτλες (Σκωτία).

Σκόρερ: Μπάλαμεν (Ε) 16, Ούγκι II (Ε) 17, 23, Βάγκνερ (Α) 24, Κάρνερ II (Α) 25, Βάγκνερ (Α) 27, Όκβιρκ (Α) 32, Κάρνερ I (Α) 34, Μπάλαμεν (Ε) 39, Βάγκνερ (Α) 52, Ούγκι II (Ε) 58, Προμπστ (Α) 76.


26- 6-1954, Βασιλεία (Σεντ Ζακόμπ)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΑΓΓΛΙΑ 4-2 (2-1)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μάρσπολι, Σανταμαρία, Μαρτίνεζ, Αντράντε, Βαρέλα, Κρουζ, Αμπάντι, Αμπρόις, Μίγκουεζ, Σκιαφίνο, Μπόργκες.
ΑΓΓΛΙΑ: Μέρικ, Στάνιφορθ, Μπερν, Μακ Γκάρι,Μπράιτ, Ντίκινσον, Μάθιους, Μπρόαντις, Λόφτχαους, Γουίλσοου, Φίνεϊ.
Διαιτητής: Στέινερ (Αυστρία).
Σκόρερ: Μπόργκες (Ο) 5, Λόφτχαους (Α) 16, Βαρέλα (Ο) 39, Σκιαφίνο (Ο) 46, Φίνεϊ (Α) 67, Αμπρόις (Ο) 78.


27- 6-1954, Βέρνη (Βάνκντορφ)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ 4-2 (2-1)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκρόζιτς, Μπουτζάνσκι, Λάντος, Μπόζσικ, Λόραντ, Ζακαρίας, Τοτ II, Κόκσιτς, Χιντεγκούτι, Κζίσμπορ, Τοτ I.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Καστίγιο, Ντ. Σάντος, Ν. Σάντος, Μπρανταοζίνιο, Πινέιρο, Μπάουερ, Xouλίνιo, Ουμπέρτο, Ίντιο, Ντιντί, Μαουρίνο.

Διαιτητής: Έλις (Αγγλία).
Σκόρερ: Χιντεγκούτι (Ο) 4, Κόκσιτς (Ο) 7, Ντ. Σάντος (Β) 18 πέν., Λάντος(Ο) 60 πεν., Χουλίνιο (Β) 65, Κόκσιτς (Ο) 88.

 

27-6-1954, Γενεύη (Λε Σαρμιγιέζ)

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ 2-0 (1-0)
Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τούρεκ, Λάμπαντ, Κοχλμάγιερ, Έκελ, Λίμπριχ, Μάι, Ραν, Μόρλοκ, Ο. Βάλτερ, Φ. Βάλτερ, Σάφερ.
ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ: Μπεάρα, Στάνκοβιτς, Κρνκόβιτς, Τσαϊκόφσκι, Χόρβατ, Μπόσκοφ, Μιλουτίνοβιτς, Μπόμπεκ, Μίτιτς, Βούκας, Ζέμπεκ. Διαιτητής: Ζσολστ (Ουγγαρία)

Σκόρερ: Χόρβατ 9 αυτ., Ραν 85.


ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ



30-6-1954, Λοζάνη (Λα Παντέζ)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 4-2 (στην παράταση) (1-0, 2-2)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκρόσικς, Μπουζάνσκι, Λάντος, Μπόζσικ, Λόραντ, Ζακαρίας, Μπουντάι, Κόκσιτς, Πάλοτας Χιντε­γκούτι, Κζίμπορ.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μάσπολι, Σανταμαρία, Μαρτίνεζ, Αντράντε, Καρμπάγιο, Κρούζ, Σόουτο, Αμπρόις, Σκια­φίνο, Χόχμπερν, Μπόργκες.

Διαιτητής: Γκρίφιθς (Ουαλλία).

Σκόρερ: Κζίμπορ (ΟΥΓ) 13, Χιντεγκούτι (ΟΥΓ) 46, Χόχμπερν (ΟΥΡ) 75, 86, Κόκσιτς (ΟΥΓ) 111,116.

 

30-6-1954, Βασιλεία (Σεντ Ζακόμττ)

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ 6-1 (1-0)

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τούρεκ, Πόζιπαλ, Κοχλμάγιερ, Έκελ, Λίμπριχ, Μάι, Ραν, Μόρλοκ, Ο. Βάλτερ, Φ. Βάλτερ, Σάφερ.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Ζέμαν, Χάναπι, Χάπελ, Σλέγκερ, Όκβιρκ, Κόλερ, Κόρνερ II, Βάγκνερ, Προμπστ, Στόγιασπαλ, Κόρνερ I.

Διαιτητής: Ορλαντίνι (Ιταλία).

Σκόρερ: Μόρλοκ (ΔΓ) 31, 47, Προμπστ (Α) 51, Φ. Βάλ­τερ (ΔΓ) 54 πεν., Μόρλοκ (ΔΓ) 61, Φ. Βάλτερ (ΔΓ) 65 πεν., Ο. Βάλτερ (ΔΓ) 89.


ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ


3-6-1954, Ζυρίχη

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 3-1 (1-1)

ΑΥΣΤΡΙΑ: Σμίεντ, Χάναπι, Μπάρσαντ, Όκβιρκ, Κόλμαν, Κόλερ, Κόρνερ II, Βάγκνερ, Ντίενστ, Στόγιασπαλ, Προμπστ.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μάσπολι, Σανταμαρία, Μαρτίνεζ, Αντράντε, Καρμπάγιο, Κρουζ, Αμπαντίε, Χόχμπερν, Μέντεζ, Σκιαφίνο, Μπόργκες.

Διαιτητής: Γκρίφιθς (Ουαλλία).

Σκόρερ: Στόγιασπαλ (Α) 16 πεν., Χόχμπερν (Ο) 22, Κρουζ (Ο) 59 αυτ., Όκβιρκ (Α) 79.


ΤΕΛΙΚΟΣ


4-7-1954, Βέρνη (Βάνκντορφ)

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΟΥΓΓΑΡΙΑ 3-2 (2-2)

Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τούρεκ, Πόζιπαλ, Κοχλμάγιερ, Έκελ,Λίμπριχ, Μάι, Ραν, Μόρλοκ, Ο. Βάλτερ, Φ. Βάλτερ, Σάφερ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκρόσικς, Μπουζάνσκι, Λάντος, Μπόζσικ, Λόραντ, Ζακαρίας, Κζίμπορ, Κόκσιτς, Χιντεγκούτι, Πούσκας, Τοτ I.

Διαιτητής: Λινγκ (Αγγλία).

Σκόρερ: Πούσκας (Ο) 6, Κζίμπορ (Ο) 8, Μόρλοκ (ΔΓ) 10, Ραν (ΔΓ) 18, 84.